58. [*] Ak máte ďalšie podnety alebo pripomienky týkajúce sa života Slovákov v zahraničí, pre ktoré nebol priestor v dotazníku, prosím, uveďte ich:

Zdielat
Tweet

<< < >>


58. [*] Ak máte ďalšie podnety alebo pripomienky týkajúce sa života Slovákov v zahraničí, pre ktoré nebol priestor v dotazníku, prosím, uveďte ich:

Krajina58. [*] Ak máte ďalšie podnety alebo pripomienky týkajúce sa života Slovákov v zahraničí, pre ktoré nebol priestor v dotazníku, prosím, uveďte ich:
(2)
  • Implementujme na Slovensku to, co inde funguje. Drzme sa toho, v com sme dobri. Bez ohladu na to, kde zijeme.
  • Bolo by velmy pekne keď by sa lakšie mohlo vibavit npr.povolenie na pobyt v Slovenskéj repobliki ktoré je teraz takmer znemožnené z ohladom ma situaciju.
Austrália (8)
  • Bola som prekvapená, že tento dotazník mal tak veľkú časť týkajúcu sa náboženstva. Náboženstvo do štátnej správy nepatrí. Sú iné veci a záujmy cez ktoré sa dá komunita spojiť.
  • Znovu zavedenie dvojiteho obcianstva bez vseliakych byrokratickych obštrukcii aby sa aspon zachovaly korene Slovakov zijucich v zahranici.
  • Oceňujem si, že sa nás vlastne pýtate, a to už je pokrok. Žije nás po svete veľa a posledné roky sa postoj našich úradov voči Slovákom žijúcich v zahraničí pozitívne zmenil. Človek nechce ísť vždy formálne cez úrady, niekedy pomôže aj iná forma. Napríklad tu vysielame každý týždeň slovenský program, ktorý si sami pripravujeme. Už len ponuka CDčiek so slovenskými umelcami by nám stačila, alebo pár minútové správy zo slovenského rozhlasu, ktoré by sme mohli uviesť, všetko si robíme sami. Radi by sme privítali nejakú slovenskú ľudovú hudobnú skupinu v budúcnosti a dúfam, že tak bude možné. Spolupracujeme dosť s českými krajanmi, máme aj spoločný klub. Uvedomujem si tiež, že krajania, ktorí odišli dávnejšie, majú zapálenejší vzťah k domovine ako mladšia generácia, ktorá prichádza - či vlastne uniká z krajiny a mnohí z nich tú vrúcnosť v sebe nemajú. A človek vlastne nevie, že či niekto z nich prevezme žezlo vedenia krajinských spolkov. Väčšina dobrovoľníkov je už vo vysokom veku. Najnovšia generácia mamičiek s malými deťmi radi využijú možnosti krajanských spolkov, ale nemajú čas na veľkú pomoc, čo je pochopiteľné. Dúfam, že vám toto aspoň trochu pomôže.
  • Všetky vzdelávacie centrá v Austrálii by boli vďačné za vysielanie učiteľov slovenčiny na ročné pobyty, ktoré by pomohli našim učiteľom a priebežne vyškolili nových. V AU sa nerobia žiadne rozdielové skúšky a pomoc zo Slovenska by zabezpečila ešte lepšiu kvalitu výučby. Naše pracovné zdroje sú učiteľky s predškolským pedagogickým vzdelaním a tiež učiteľky pre druhý stupeň. Chýbajú nám učiteľky pre prvý stupeň, čo je asi najvyššia úroveň v našich detí. Úroveň slovenčiny je v každej triede heterogénna. Cieľom je udržiavať slovenský jazyk, upevňovať slovenské povedomie a upevňovať aktívny komunitný život.
  • Slovenska komunita robi velmi Malo to, Nas klub je vedeni starou generaciou hlavne cechou ,co by nevadilo ale bohuzial su proti akekolvek inovacii a ked uz nieco odsuhlasia tak to trva roky,. Mladych to odradzuje a sa prestavaju zaujimat,alebo si vytvorili separatny spolok co je smutne. Nas klub by Mal byt hub na vsetku aktvitu ale bohuzial SA tam moc nedeje Lebo nechcu
  • Vecsia podpora krajanov v nasich kluboch ale vybory, ktore v kluboch dnes funguju nemaju vobec znalosti ako organizovat nase kulturne podujatia, aby boli pre krajanov atraktivne... Je to velka skoda, lebo zaujem je, ale nie vsetky kluby vychadzaju krajanom v ustrety.. Takze nasi krajania sa radsej stretavaju a organizuju akcie v parkoch a nase klubu su prazdne :((
  • Dvojite obcianstvo by malo byt samozrejmostou.
  • Znovu zavedenie dvojiteho obcianstva bez vseliakych byrokratickych obštrukcii aby sa aspon zachovaly korene Slovakov zijucich v zahranici.
Belgicko (6)
  • Bolo by dobre znova zalozit spolok zijucich slovakov ( mimo Brusselu) ktory by mal pozitivny vplyv na komunitu, hlavne vytvorenie Slovenskeho institutu, ktory by to plosne zastresoval.
  • myslim, ze ulohu Uradu Slovakov zijucich v zahranici zastupuje v Belgicku SKM. Neviem o ziadnych aktivitach a o urade, comu sa venuje, mozno by sa mohol viac zviditelnit a byt aktivny medzi Slovakmi v Belgicku
  • Veľmi ma zaujíma, čo zistíte z tohto dotazníka. Podľa mňa nemá príliš výpovednú hodnotu. A za jednotlivými možnosťami odpovedí sa bodka nedáva.
  • Zmena postoja na samotnom Slovensku. vyjadrenia, ktore zazneli pocas tohto roka na adresu zahranicnych slovakov, boli otrasne. Nie, my sme Covid nepriniesli na Sk. Ano, aj my mame pravo navstivit svoju rodinu - a to aj s nasimi partnermi, ktori nemusia byt vzdy slovaci (pricom bolo neuveritelne nevediet, ci ich pustia cez hranice), radi sa tam vraciame, travime tam dovolenky, podporujeme lokalnu ekonomiku. Takze boli velmi nemile vyjadrenia poprednych predstavitelov ako aj niektorych ludi na nasu adresu.
  • V Bruseli by mal byť Slovenský inštitút. Je ich 8 v Európe. Na webe petície.com už beží peticia.
  • Prijatie zakona o volbach zo zahranicia, a podpora kulturnych podujati.
Bosna a Hercegovina (1)
  • Zastupnicstvo na mestskych uradoch a medialne zastupenie
Česká republika (12)
  • Tento dotazník nijako nemapuje moje potreby a moje schopnosti pomoct slovensku, je to len akási čiarka úradu, ze sa opýtali. Zjavne ste si pomýlili publikum, dotazník nie je určený Slovákom v zahraničí, ale spolkom. Česť Vašej práci! Myslím, že prácu uradu pokryje pár zamestnancov na min. kultúry, vnútra a MZV.
  • Žil som dlho v UK, na Malte aj v ČR, neviem o žiadných ucelených komunitách mimo Brna a Swindownu v UK. Jediné čo ich spíja je aktuálne Facebook, žiadne weby nebudú mať sociálnu silu
  • Ak bolo Vašou snahou dozvedieť sa viac o živote Slovákov v zahraničí, tak každý má individuálne podmienky. Ťažko sa vyjadrovať v množnom čísle. Ak ste chceli získať podklady do koncepcie, ako pán Pilip vo videu pozýval, tak môžem vyjadriť len toľko. Ak sa Slováci chcú stretávať a udržiavať tradície, jazyk, kultúru, budú to robiť aj bez vašej podpory. Alebo sa opýtam inak, robili by to bez podpory? Ak nie, tak to nie sú Slováci ako sa patrí.
  • Podľa množstva nezodpovedaných otázok asi nie som Slovak. Čo je právne pravda, lebo keď som dostal České občianstvo, musel som sa zriecť slovenského občiansta kôli vtedy platnej legislatíve na Slovensku. Pre mňa to znamená, že Slovensko nemá záujem o mňa a ja nemám dôvod mať záujem o Slovensko. Bola to veľmi nepríjemná skúsenosť, ktorá stále je vo mne živá. Zaujímavé zistenie pre mňa. Prečítal som si asi 3x celú sadu otázok a uvažoval som, kto bude schopný odpovedať na Vaše otázky. Jediný, kto ma napadol, je profesionálny slovák, aktívny katolík, ktorého živí Váš úrad dotáciami. Zaujímavý nápad na obživu. Zamyslím sa nad tým.
  • nemám
  • Veľmi ma mrzí, že môj syn bude Čech. Ale veľmi sa teším, že bude slovenský Čech a nie Slovák.
  • Velmi tazko sa mi na tento dotaznik odpovedalo. Niektore veci neviem posudit ani v krajine, kde zijem nepocitujeme problemy s malym poctom rodakov alebo moznostou omedzenou stretavania sa. Skor som registrovala kulturne akcie a co mi chyba vzdelavacie akcie v roznych oboroch, novych technologiach ako moderne ucit, tvorby webovych stranok a onlien predaje. vyuziz znalosti krajanov pro know how i z roznych zemi a podelit sa. Mat k d ispozicii ta bazu odbornikov a moct sa s nimi kontaktovat.
  • zlepšenie komunikace zo spolkami, vypracovať novú stratégiu podpory krajanov
  • Verím, že činnosť úradu bude naďalej prospešná. Zo stretnutia v auguste 2020 v Prahe som nadobudla pocit, že záujem a snaha tu bola. Bola som aj prekvapená profesionalitou. Pevne verím, že kedykoľvek sa budem môcť obrátiť na tento úrad a dostanem odpoveď a podporu. Prajem veľa úspechov.
  • nemám
  • Veľkou motiváciou pre deti žijúce mimo Slovensko sú spoločné prázdninové školy a tábory na Slovennsku. Osobné poznávanie Slovenska, tradícíí a jazyka, vzájomné priateľsvá medzi komunitami detí z celého sveta sú veľkou motiváciou a prisľubom do aktívneho zapojenia sa v krajanskej otázke v budúcnosti. Dôležitou súčasťou sú aj osobné stretnutia zástupcov krajanských organizácií s ÚSŽZ formou konferencie, či pracovných skupín, aby mal ÚSŽZ priame kontakty a poznatky od krajanov z celého sveta a tiež aby tieto krajanské organizácie medzi sebou spolupracovali a navzájom sa inšpirovali. Svetové združenie Slovákov v zahraničí túto úlohu nesplňuje, nie je otvorené všetkým spolkom a dodnes ani nevieme, ktoré konkrétne spolky zastupuje. Veľmi dôlezitú úlohu má v dnešnej dobe internetu informovanosť a prepojenie zo strany ÚSŽZ cez web, FB a pod.
  • Pre veľa Slovákov je skôr podstatnejšie aby ste sa zameriavali na podporu života u nás doma a nie v zahraničí.. V zahraničí sme preto lebo vedčina musí, nie, že chce. Pokiaľ už v tom zahraničí som/ sme .. tak už sme dostatočne schopný sa o seba postarať sami. Takže prosím nerozkrádajte nám domov a mi sa vrátime. Je nás tu veľa a schopných mladých ľudí nie len ludí s nižším iQ... keď toto naozaj niekto číta a sa snaží o zmenu tak ďakujeme. Pekný deň
Dánsko (1)
  • Až teraz som si pozrel čo sa exota pripravil tento dotazník. Žiadna náhoda že to je východňar. Milý pán Pilip, naučte sa robiť dotazníky pretože za toto by Vás v zahraničí okamžite vyhodili zo školy (ak nie ste v Srbsku, že?). Cirkev má byť odlúčená od štátu, Slováci v zahraničí často krát úplní nímandi ale aspoň odišli odtiaľto. Neviem či o tomto úrade niekedy počula aspoň štvrtina Slovákov žijúcich v zahraničí ale je to dosť chabé. Zožeňte si mladých, schopných a cieľavedomých ľudí ktorým zaplatíte aspoň 2000€ v čistom a potom uvidíte úroveň a mierny záujem o návrat do tejto banánovej republiky
Francúzsko (3)
  • Dotaznik na mna posobi neprimerany vasmu cielu. Ako chcete analyzovat jeho vysledky, ked sa nepytate priamo na skusenosti tych co odpovedaju, ale ako oni odhaduju danu situaciu za celu komunitu ? Po dalsie, v USA zije statisic ludi, ktori po slovensky nevedia citat a este menej pisat, ale maju slovenske korene a mozno aj slovensku narodnost. Preco ten dotaznik nie je aj v anglictine ?
  • Velmi by na potesilo zjednotenie poziadaviek na diferencne skusky na Slovensku. Doposial si kazda skola na SK dava vlastne podmienky na pocet predmetov a ich obsah. Jednu nasu ziacku pravidelne skusaju v Spiskej Novej Vsi zo styroch predmetov namiesto dvoch. To ju v buducnosti urcite odradi od dalsieho studia slovenciny, pretoze s pribudajucou narocnostou nebude v jej silach sa za rok pripravit na tieto skusky. Deti vo francuzskych skolach mavaju vyucovanie denne do 16.30, takze uz aj priprava z dvoch predmetov na slovenske rozdielove skusky vyzaduje obrovske casove aj fyzicke usilie zo strany slovenskych zahranicnych deti. Dalej by bolo v zaujme veci odlahcit obsah rozdielovych skusok po vzore Ceskych skol bez hranic, napriklad vynechat vetne cleny na druhom stupni pre slovenske zahranicne deti. Dakujeme.
  • Konzul, ktorý hovorí aspoň trošku po slovensky? Aby sme si rozumeli? ??
Grécko (2)
  • Velmi nízka propagácia celkovo slov. zivota, krajiny.... Zväčša ani nevedia kde sa Slovensko nachádza.
  • Chceli by sme si spravit divadlo, alebo folkolny kruzok v Atenach. (Robila by som to zdarma, ako som to navrhla aj skor na velvyslanectve) potrebovali by sme akurat priestor...Taktiez by som mohla ucit deti po slovensky, keby bol priestor kde.
Holandsko (2)
  • Slováci v NL nemajú komunitný život.
  • Je mi to ľúto, avšak z osobných skúseností som veľmi nespokojná medzi všeobecnou organizáciou a komunikáciou medzi Slovákmi v zahraničí a Slovenskom. Niekedy mám pocit, že sme až trestaní. Ja osobne som po ukončení školy (Gerrit Rietveld Academie v Amsterdame) uvažovala nad životom medzi dvoma krajinami. Pred pandémiou to bolo náročné, teraz takmer nemožné. Mám pocit, že sme považovaní za druhoradých Slovákov (čo neraz bolo aj v politike spomenuté).
Írsko (4)
  • Cakam kedy bude konecne schvalene dvojite obcianstvo. Slovensko to nam zahran. Slivakom dlhuje
  • Z môjho pohľadu, kto sa chce vrátiť nevenuje pozornosť slovenským spolkom, a kto sa nechce vrátiť tak je asimilovaný a nemá potrebu sa zapájať alebo sa nemôže zapájať lebo žije ďaleko ad skupiny/spolku ktorý je aktívny.
  • Lepsia spolupraca v oblasti zasobovania nasimi vyrobkami
  • Pravidelné podujatia pre Slovákov a rodiny
Kanada (13)
  • Uz je najvacsi cas, aby Slovensko uznalo existenciu Slovakov v Severnaj Ameriky podla ich citenie byt Slovakmi, a nie podla ich znalost slovenciny. Tak to robia Irovia (oni stratili ich materinsky jazyk okolo roku 1850 ale 40,000,000 v Amerikle sa stale hlasia k Irskemu povodu). Taky nazor by mala prijat aj vlada Slovenskej republiky.
  • Krajania su vacsinou zastupovani organizaciami ktore iba vo velmi malej miere komunikuju so sirsim zoskupenim krajanov. Vacsinu si ziju svoj vlastny zivot.
  • Predchadzajuci slovensky velvyslance v Kanade, Andrej Droba, prispel k vyraznemu aktivovaniu hlavne mladsej generacie Slovakov v Kanade. Jeho ustretovost, zapajanie socialnych medii ako napr. Facebook do jeho prace s krajanmi vyraznej prispeli k tejto aktivacii. Kanada je obrovska krajina, preto jeho pravidelne pracovne vyjazdy za Slovakmi v roznych castiach Kanady vyrazne prispeli k starostlivosti o slovensku komunitu. Ukoncenim jeho 4-rocnej pozicie velvyslanca v Kanade a jeho navratom na Slovensko sa tieto aktivity takmer uplne zastavili. A potom prisiel Covid19.
  • Tento dotaznik nie je velmi efektivny pretoze je tazko odpovedat na otazky pytajuce sa ako sa citia vsetci Slovaci v krajine (hlavne v taken velkej ako je Kanada). Lepsie by sa bolo opytat ako sa citim ja individualne a ake postrehy mam ja osobne o zivote v zahranici.
  • V Kanade potrebujeme bilateralne dohody so Slovenskou Republikou! Ako napriklad ziskanie vodicskeho opravnenia, konzulat v Toronte (nie v Newmarkete, co je 2 hodiny od Toronta a neziju tam ziadny slovaci okrem konzula, konzulat by mal byt presunuty priamo do mesta Toronto), zvysenie kvot pre temporary worker cez program Working Holiday a upravenie podmienok v programe Young Professional aspon na podmienky ake maju obcania Ceskej Republiky
  • nemam
  • Slovenská vláda musí zverejniť Slovákom v zahraničí všetky mená agentov, najmä v Kanade, pretože ničia život slovenskej komunite, a tieto mená musia byť zverejnené kanadským bezpečnostným agentúram. Komunisti musia vedieť, kto sú títo ľudia, aby sa mohli chrániť a vylúčiť jednotlivcov, ktorí trvajú na diablovom diele, popierajú všetky fakty a pravdu, vytvárajú rozpor a nepriateľstvo atď., Atď.
  • Moznost nasich deti studovat vikendove skoly a slovenske podujatia
  • Rada by som poukázala na podporu, ktorú dáva Maďarska vláda svojim krajanom v Kanade. Každoročne vysielajú učiteľov folklórneho tanca na ročne stáže. Podporujú záverečné koncerty kde vystúpia členovia suboru so svojim programom. Každoročne usporiadavaju súťaže tanca kde prichádzajú Maďari ale aj Slováci súťažiaci ľudia nielen z Kanady ale z celej Severnej Ameriky.
  • Vačšia tolerancia a súdržnosť
  • Vsetci Slovaci zijuci v zahranici by pozitivne prijali moznost dvojiteho obcianstva. Dvojite obcianstvo by velmi ulahcilo situaciu Slovakov v zahranici.
  • Bolo by užitočné, keby ústav mal v provinčných hlavných mestách zástupcov, resp. priestory, alebo aspoň napr. výročné podujatia.
  • Je veľmi dôležité aby existovala podpora pre tých Slovákov ktorí žijú v oblastiach kde nie sú žiadni ďalší Slováci. Žiadny Slovák by sa nikdy nemal cítiť na svete sám.
Luxembursko (6)
  • Skupinu krajanov v Luxembursku vo velkej vacsine tvoria ludia, ktori sa tu pristahovali po vstupe SR do EU. Vela z nas robi v europskych instituciach, ale aj v bankach a inych odvetviach. Vacsinou sme tak vo veku 20-50 rokov, vela rodin s detmi. Kontakt s nejakou starsou generaciou krajanou nemame, nevieme o nej. Potrebujeme modernu krajansku politiku - chyba nam tu hlavne slovenska kultura (divadlo, umenie, literatura), podujatia pre deti v slovencine, slovenska vikendova skola. V Luxembursku je slovenska kultura neznama. Malo by sa to prezentovat na oficialnej urovni (vystupenia, vystavy), nie nechavat to na male nahodne aktivity nasho zdruzenia (Slux - slux4you@gmail.com). My nemame velmi na organizaciu vacsich podujati financne ani ludske kapacity. Sme vytazeni rodinne (male deti) aj pracovne. Takze nam neostava vela casu, napriek tomu sa snazime.
  • moznost svojiteho obcianstva a vzdelavanie (napriklad vikendove skoly) v slovenskom jazyku su moje hlavne temy.
  • Základom by malo byť podchytenie detí, aby existoval priestor, kde sa pravidelne stretávajú s inými slovenskými deťmi. Ak sa nedá otvoriť rovno škola, mala by existovať aspoň štátom podporovaná víkendová škola, kde sa deti stretnú a pohrajú sa. Ak nie je ani to, malo by aspoň existovať online ihrisko, kde sa deti môžu v skupinkách porozprávať a pohrať po slovensky. Keď deti nevyužívajú slovenčinu ako komunikačný jazyk s inými, postupne ju prestnú používať. Za zváženie by stála aj dotačná schéma pre kníhkupectvá na poštovné pri predaji kníh v slovenčine do zahraničia. Akýkoľvek online nákup kníh sa dosť predraží na poštovnom. Pritom by mohlo byť celkom jednoduché pre zaregistrovaných online predajcov kníh získať preplatenie poštovného (jeho časť) pri knihách zakúpených v zahraničí, a tým by sa do sveta dostalo oveľa viac slovenských kníh.
  • Slovenská komunita v Luxembursku si je veľmi blízka, poznáme sa väčšinou zo školy, respektíve cez prácu. Časť rodín je aj miešaná, niektorí sme podporovali učenie slovenčiny aj počas prázdnin virtuálne, cez jazykovú skolu iCan z Bratislavy.
  • V Luxembursku sa slovensky spolok zameriava iba na ludi pracujucich v europskych instituciach, nemame tu ambasadu, hon.konzula. Ludia, ktori tu ziju a pracuju v privatnych sektoroch uz viac menej su adaptovani do luxemburskeho zivota a stratili zaujem sa stretavat v spolku, ktory je zamerany na europske institucie. Bol velky zaujem o vytvorenie vikendovej skoly, konzulatu, ale ked sa tu zacne vyvijat ina aktivita ako aktivita e.institucii, urcite tkz. "osobnosti" svojim podrezanym jazykom znechutia akukolvek dobrovolnu cinnost vyvijanu na zaklade vlastnej dobrovolnej investicie a vlastneho volneho casu.
  • najdolezitejsie je podchytit deti a mladez. My starsi uz slovencinu nezabudneme. Mrzi ma mala podpora hlavne v tejto oblasti - od poskytnutia knih, cez podporu akcii so slovenskymi umelcami (ktori by mohli prist ku nam) az po online dostupnost rozpravok a obsahu v slovencine. Tam mame co dohanat...
Maďarsko (3)
  • Ďakujeme za záujem, ako i za doteraz poskytnutú všemožnú podporu ÚSŽZ.
  • Považujem za dôležité podporu investičných projektov smerujúcich k vytváraniu infraštruktúry pre krajanský život
  • zapojte prosím vás aj nás do vypracovania novej stratégie. Pozvite aspoň našich predstaviteľov k rokovaciemu stolu, ak už nechcete konzultovať s nami bezprostredne. Tento dotazník je výborný nápad, ale nemôže nahradiť diskusiu.
Maroko (1)
  • už som sa vyjadrila v 56.
Nemecko (14)
  • Pomoc pri dodržiavaní EÚ noriem a nariadení, zabezpečiť slovensky hovoriacich zamestnancov na úradoch minimálne prvého kontaktu... Tu to majú od turkov, cez Poliakov a Čechov všetci iba Slováci nie...
  • Úprava legislatívy na Slovensku (školský zákona a povinné skúšky) a aktualizácia bilaterálnych dohôd (uznávanie sobotných škol v Nemecku, súvisí s úpravou systému na Slovensku)
  • Slovaci zijuci v inych krajinach EU su uplne zabudnuti. Aj ked je tu geograficka blizkost k Slovensku, ani len v Cesku v hlavnom meste neexistuje moznost kde by sa deti Slovakov ucili po slovensky. V skolke a skole sa ucia po cesky. Slovensku gramatiku neovladaju nevedia citat ani pisat. Je to hanba ale Slovensko to berie tak ze ludia ktori zo Slovenska odisli nan radsej maju zabudnut. Tiez nerozumiem preco taka Lucnica co vzdy chodila v zahranici po vystupaniach chodi iba na medzinarodne festivaly reprezentovat. Bezny Slovak v zahranici nema moznost sa tam dostat.
  • Viac finančnej podpory
  • ...
  • V dotazníku riešite sračky a nič podstatné. Za 6 rokov v zahraničí som o vás nikdy nepočul, nijakým spôsobom nie str prezentovaný ani odporúčaný. Napr. Keď sme d pristelkou riešili návrat na Sk kvôli narodeniu syna, nikto nám nevedel poskytovať informácie, či už miestne úrady alebo ministerstvá - myslím slovenské. Na vás nás nikto neobrátil, a nakoniec to tak dopadlo, že každý dáva ruky preč, lebo nikto nič nevie. Hanba celé úradníctvo na Slovensku. A o zdravotníctve a podobne už rsdšej ani nehovorím. Ak chcete aby sa ludia vrátili tak v prvom rade treba na Sk pripraviť možnosti na život tak, ako to je v zahraničí, preto tam ludia odchádzajú. Čo je sle pri miere korupcie a chaosu nemožné.
  • Vážiť si nás, pretože keby súčasná vláda Matoviča vedela 'koho má vonku', tak opäť zavrú hranice!
  • Dvojité občianstvo, aby sme neprišli o SK pas.
  • SLOVENSKO nas poklada za Nepriatelov
  • Upravte cielovu skupinu pre dotaznik, toto nie je pre Slovakov v zahranici, ale pre Slovakov v oblastiach kde sa vyskytuje ‘oficialna’ slovenska mensina
  • Voľba zo zahraničia cez internet
  • -osobne mám skúsenosť s malou motiváciou krajanov - rýchla asimilácia, malá kreativita, rychle zivotne tempo, pohodlie, svoj piesocek -možno by pomohla financná podpora - plat/odmena pre vedúcich krajanských spolkov na zvýšenie frekvencie a kvality spolkových akcií -poporovanie stretnutí Slovákov a výučby slovenčiny - zľahčená žiadosť - kratšie rozhodovacie obdobie -podpora výmenných kultúrnych podujatí - USZZ navrhne koncert, výstavu, podujatie - ponúkne ho krajanom a pomoze s jeho organizaciou a financovaním
  • Pri vyššej finančnej podpore pre Slovákov žijúcich v Nemecku zo strany Slovenska by tu možno existoval aj organizovaný život slovenskej komunity.
  • ÚSŽZ by mal konečne vymyslieť zmyslupné financovanie Sloveákov žijúcich v zahraničí. Mal by všetkých Slovákov zrovnoprávniť a prestať podporovať iba vybrané enklávy v Maďarsku, Rumunsku či Juhoslávii a v Amerike. Kým tieto "staré" slovenské komunity dostávajú podporu, obrovské množstvo Slovákov, ktorí sa presídlili do západnej Európy po roku 1989 podporu nemá. Proti národnostnej politike prijímajúcich krajín sú jednotlivci bez pomoci zo Slovenska bezmocní. Ak navyše slovenské zastupiteľské orgány o svojich občanov nedbajú, neinteresujú sa o ich potreby a neprejavia záujem o ich zapojenie a presadenie sa v nemeckých inštitúciách, ktoré sa interesujú o štáty východnej Európy, nepodporujú ľudí na lektorátoch, nezaujímajú sa na Univerzitách o to, či slovenčina je v ponuke študijných programov, .... tak sa ani prijímajúca krajina o Slovákov nezaujíma. Napríklad v Bavorsku sú národnostné menšiny neuznávané, bežne sa ruší financovanie spolkovej činnosti.
Nórsko (1)
  • Je nacase zacat rozlisovat potreby Slovakov v roznych castiach sveta. Pre Zapadnu Europu a Skandinaviu je napr. ochrana narodnostnych prav neaktulana, nakolko su garantovane. Neaktulane a nie vhodne je tiez spajanie krajanskej cinnosti s nabozenskymi aktivitami akehokolvek vyznania. Rovnako slovensky folklor a ludova tvorba sa javia ako prezite formy prezentacie tradicii a kultury. Je nacase reagovat na moderne potreby krajanov v ramci mobility, vzdelavania, rodinnych zvazkov (pracovnici, studenti, specialisti, zmiesane rodiny atd...) v EU/EHP. Krajanom je potreba co najskor zabezpecit pristup k volebnemu pravu a zamedzit stratu obcianstva pri nadobudani obcianstva v krajine, kde posobia. USZZ a statna politika podpory by sa mala reorganizovat a zacat diferencovat podla potrieb jednotlivych krajanskych komunit vo svete.
Nový Zéland (1)
  • Vyplnenie prebehlo za spolok vo Wellingtone na Novom Zelande, bohuzial sme tu tak mala komunita, takze vacsina otazok pre nas nebola relevantna, snad aj tak sme mohli prispiet k nejakemu vysledku tohoto prieskumu
Rakúsko (5)
  • ja by som očakával podporu a možnosti aj čo sa týka administratívy, vybavovanie dokladov na slovenskom veľvyslanectve vo Viedni je veľmi náročné a nefunguje ako by malo, preto potrebujem niekoľko dní dovolenky aby som doklady vybavil na Slovensku, neexistuje možnosť voliť na veľvyslanectve aj keď je to v ostatných krajinách bežné
  • Lehoty na Sk uradoch ,socialnej poistivni. Napr.soc.poistovna 60dni na vyhotovenie obycajnej U1 ktoru ma za 10min stuahnutu..bez toho napr.ked clovek sa stane v zahranici nezamestnanym a doteraz stale pravoval,nedostane narok na davky v nezamestnanosti.. Vystavenie dokumentov na osobne naplanovane stretnutie,kde do ruk moze dostat pozadovane dokumenty. Tak isto online moznost ziadosti dokumentov..
  • Preco Slovaci odchadzaju do zahranica, dovod a ako to zmenit. A nie ich len volat ked sa deje nieco so Slovenskom a vydierat ich ze Slovenako ich vychovalo a vyvzdelalo... musia sa Slovaci stale priaposobovat aby mohli ako tak zit na urovni. Slovensko sa moze hanbit aj s aktualnym premierom!
  • Ak máte záujem komunikovať so Slovákmi spoza hraníc, som k dispozícii. Moje meno je Rastislav Pavlík, obecný radca mesta Hainburg, +421 908 706 802, rastislav.pavlik@hainburgin.at. Nech sa páči.
  • 1.Neviem, či existuje nejaké rádio - menšinové - regionálne VYSIELANIE v rozhlase, (TELEVIZIU nesledujem, resp. len pár krát do roka) - to by bolo výborné 2.Určite chýbajú spolky (aj ked viem, ze v Hainburgu existuje), ktoré by organizovali podujatia pre Slovákov, slovenské deti a podobne... 3.Keby niekto poučil nejakým ZROZUMITEĽNÝM SPOSOBOM prichádzajúcih a už žijúcich Slovákov, že v ich novej krajine sa dodržujú zákony - prenášajú si totiž myslenie aj do novej krajiny, ako využiť systém, zato zákony, opatrenia a nariadenia, ktoré sa im nepáčia - sa snažia ignorovať, obchádzať a ešte sú drzí, alebo sa pohoršujú nad nimi.
Slovensko (1)
  • Využiť kapacity mladých ľudí, zapajať mladych do aktivít a motivovat ich k udrzaniu jazyka a kultury, podporit zamestnanost mladych Slovakov aby sme nemuseli utekat na Slovensko za pracou!
Spojené kráľovstvo (24)
  • Odsuhlasit dvojite obcianstvo
  • Zjednoduste byrokraciu na ambasade ohladom vybavovania dokladov a registracii manzelstva, narodenie dietata...
  • Verim,ze jedneho dna sa budem moct vratit do rovnopravneho, slobodneho a neskorumpovaneho statu, a byt pravom hrda,ze som slovenka.
  • Len tolkoto: zvlastny dotaznik, zvlastne otazky, miestami podivuhodna slovencina.
  • Pisem tu za Slovakov, ktori dosli do UK od roku 1990. O 10 rokov to uz budu zahranicni Slovaci Zacat vstepovat lasku k Slovensku az teraz, je strasne neskoro. To sa malo urobit, pokial zili na Slovensku 90% mladych ludi, ziskaju britske obcianstvo(mnohi uz aj maju) a na Slovensko sa uz nikdy nevratia. 90% Slovakov muselo z roznych dovodov opustit Slovensko a ich dedi, narodene v UK, o Slovensku budu od rodicov pocuvat len nadavky Velka vascina mladych ludi nepodporovala ziadnu predchadzajucu, ani terajsiu vladu. Ich politicka orientacia je totalne kdesi inde
  • Prijala by som viac informacii o slovenskych spolkoch, taktiez vikendovu skolu slovenskeho jazyka pre deti. Taktiez neexistuje ziadna moznost vyucby slovenskeho jazyka pre cudzincov (nie slovakov) v zahranici.
  • Prosim znovuzavedenie podvojneho obcianstva :)
  • Bol tento dotazník určený pre jednotlive osoby alebo pre miestne združenia ? Na tieto otázky by som očakávala, ze vaša organizácia by mala vediet odpovedať, a nie fyzické osoby.
  • Možnosť dvojitého občianstva
  • Online hodiny slovenčiny pre deti - rôzne úrovne, online hodiny výučby o Slovensku - história, tradície atď pre deti, rôzne online podujatia, možno nejaké denné zhrnutie diania na Slovensku, poskytnutie pracovných ciest na Slovensko kde by sa vymenili názory a nápady zo zahraničia, ktoré by pomohli rozvoju Slovenska a pod.
  • Je velky zaujem od rodicov o vyuku slovenskeho jazyka, avsak mame nedostatok skol pre nedostatok pedagogov v UK. Preto je NEVYHNUTNE prijatie relevantných zákonov na Slovensku uľahčujúcich vzdelávanie detí v slovenskom jazyku a pôsobenie pedagógov na slovenských školách v zahraničí. Akceptovanie osvedčenia vydávaného vzdelávacími centrami ako rovnocenného vysvedčeniu na Slovensku je NEVYHNUTNE. Stracame inak generaciu Slovakov, ktorych rodicia, pre komplikacie s komisionalnymi skuskami, radsej odhlasuju svoje deti z trvaleho bydliska na Slovensku a zo zakladnych skol. Prichadzame tak o najmladsiu generaciu, ktora je jedina nasa sanca o udrziavanie narodnej identity a jazyka v UK
  • Ked bola lucnica v Barbicane v Londyne tak sa tam stretlo dost vela slovakov. Treba vyhladavat cool miesta na prezentaciu slovenskeho umenia, nabytku, architektury najma pred 1989. Tato historia by zaujala aj cudzincov.
  • Bolo by dobre, keby Slovenska vláda schválila zákon o dvojitom občianstve
  • Z pohladu vzdelavacieho centra (neziskovej organizacie), ktore vyucuje deti slovensky jazyk 2x do mesiaca cez vikendy, celime nasledovnym problemom: 1. Nedostatok ucitelov 2. Nedostatocne ohodnotenie ucitelov 3. Nedostatok financii, kedze prenajom priestorov je drahy + musime platit ucitelov, sme nuteni vyberat skolne od rodicov. Niektori rodicia si toto skolne nemozu dovolit (hlavne ak maju viacej deti + musia cestovat zdaleka). 4. Otazka ohladne rozdielovych skusok - kazda skola na Slovensku preskusava rozdielne ucivo 5. Nedostatok ucebnych materialov pre deti, ktorych slovencina je druhym jazykom
  • Slovenska skoly pre deti nielen vo velkych mestach ale aj mensich
  • Nedostatocna podpora ludi ktori by sa chceli vratit. Je tazko sa uplatnit na Slovensku aj ked navonok to vyzera, ze organizacie zo Sk chcu pomahat realita je ina. Je tazko najst si pracu na Sk.
  • Mám podnety. Rád by som s Vami udžal komunikáciu. Prosím odpovedzte mi ak máte záujem. jozefpolom@ymail.com S pozdravom Jozef
  • Moznost volit zo zahranicia
  • Zlepsenie moznosti cestovania domov..
  • Slovensko nie je velmi propagovane v inych krajinach, v porovnani s CR alebo Polskom.
  • Slovensko nie je velmi propagovane v inych krajinach, v porovnani s CR alebo Polskom.
  • N/A
  • Viac podporovať vzdelávacie centra/víkendové školy. Školenia pre učiteľky, dotacie na vybavenie tried/materialu, viac ucebnic, jednotné kurikulum rozdielovych skúšok.
  • Vazime si podporu USZZ a aj sprostredkovanie roznych metodickych skoleni pre pedagogov posobiacich v Anglicku, ale uznanie pedagogickej cinnosti v zahranici je stale otazkou. Je potrebny zakon alebo novelizacia zakona na podporu deti a Slovakov zijucich v Anglicku kedze nie je tu statut narodnostnej mensiny Tym padom, je potrebne vacsie usilie zo strany Slov Republiky podporovat aj financne ale hlavne na politickej urovni rozhovory a dialog s anglickymi organmi Dolezitym bodom je preskusavanie deti Slovakov na Slovensku, kde sa neberie do uvahy slovencina ako hereditarny jazyk tychto deti. Standardy by mali byt vypracovane zvlast a osvedcenia by sa mali vydavat aj v zahranici, ak skusajuci pedagog vycestuje do zahranicia a utvori sa komisia na preskusanie. Vytvara sa nova generacia Slovakov zijucich v Anglicku, ktorych rodicia prisli za pracou. Nikto nevie, kedy sa vratia na Slovensko a ci vobec. Vela Slovakov sa teraz vracia naspat na Slovensko kvoli Brexitu a aj kvoli tomu, ze podmienky vo Velkej Britanii uz nie su take, ake boli 20 rokov dozadu. Z financneho hladiska sa tu neoplati vzdelanym ludom byt, kedze platy sa uz vyrovnavaju a treba brat do uvahy aj zivotnu uroven na ktorej sa zije v GB a na SVK. Slovaci migrovali za pracou a lepsimi financnymi prostriedkami od rokov 1990 po revolucii. Ak Slov vlada podpori navrat Slovakov, umozni lahsie zaclenenie sa naspat do systemu a to najma vo vzdelavacom procese deti, ci je to zakladna skola, alebo maturity na strednej skole alebo moznost studovat na univerzite pre deti Slovakov zijucich v zahranici, mozno sa viac rodin vrati na Slovensko. Avsak treba vytvorit pomoc a podporne mechanizmy na podporu Slovakov a to je hlavne teda v opore vo vzdelavacich centrach pre deti, ale Slovaci sa radi stretavaju v komunitnych centrach. Udrziavanie komunity a vytvaranie akcii je velmi dolezite kde sa nenasilnou formou buduje povedomie Slovakov, deti sa radi stretaju s kamosmi, ktori tiez nevedia dobre slovensky, ale maju spolocne dedicstvo. Letne tabory a lyzovacky, aj ine aktivity budu prinosom pre deti zo zahranicia, ale doteraz je statna politika stavana na podporu narodnostnych mensin a to nie je fer. Letne tabory/ lyziarske alebo vzdelavacie skolenia pre pedagogov by boli novinkou v koncepcii, uspechom by boli folklorne tabory pre dospelych, kde by sa naucili slovenske ludove piesne nielen spievat ale aj tancovat a potom po navrate do zahranicia spolupracovat s ucitelmi folklorneho tanca a vytvarat aj prazninove denne programmy v zahranici napriklad. ucitel folklorneho tanca si pripravi projekt na tyzdenny pobyt, ktory bude financne podporovany slov vladou na podporu narodneho povedomia a sirenie ludovych tradicii v zahranici. pobyt ubytovanie, strava a cestovne by mali byt sucastou takehoto projektu. vikenodve skoly v zahranici nemaju financie na takychto hosti. A detom by sa to pacilo a rodicia by mali prazdninove aktivity pre deti Navstevy Velvyslanca a ucast predstavitelov slovenskych institucii v centrach je dolezitou sucastou udrziavania vzajomnych vztahov a porozumenia problematiky vzdelavania vo vikendovych centrach. Metody digitalneho vzdelavania sa budu musiet podporit viac a viac. najma v tomto obdobi covidu19 sa ukazuje, ako distancne vzdelavanie pokracuje napred a aj nemozne sa stavam realnym a deti sa mozu vzdelavat ak ked je lockdown oboznamovanie verejnosti s aktivitami Uradu je dolezite a v sucastnej dobe socialne media su efektivnym prostriedkom ako vytvarat vacsiu databazu Slovakov v Anglicku Skolenia pre pedagogov ci uz v online forme alebo osobna ucast je dolezitym elementom motivacie dobrovolnikov ucitelov, ktori pracuju vo vikendovych skolach vo svojom volnom case, kedze maju svoju normalnu pracu a je to na ukor casu, ktory by mali travit s rodinou. Mali by sa vyclenit aj financne ohodnotenia pedagogov, ktori su casto hlavnymi predstavitelmi celeho diania v slovenskej komunite. Publikacie, casopisy, kalendare v tlacenej forme su este stale ziadanou formou v zahranici, Slovaci si ich mozu doma precitat, posunut dalej, takze aj osveta o centrach a kto co robi je dolezita Drzime palce pri vytvarani novej koncepcie a tesime sa na novu spolupracu a podporu v novych projektoch. Dakujeme, ze ste si nasli cas vytvorit dotaznik a chcete pocut aj nas nazor a nase navrhy.
Srbsko (39)
  • Názoru sme, že by Slovenská republika mala menej finančne podporovať štátne inštitúcie Slovákov zahraničí, ktoré majú nadostač finančných prostriedkov na svoju činnosť, keďže sú financované materským štátom a viac podporovať aktivity slovenských združení, ktoré permanentne pracujú a organizujú kultúrny a spoločenský život Slovákov vo svojom prostredí.
  • Slováci v Srbsku, ako príslušníci národnostnej menšiny zdieľajú osud aj iných národnostných menšín a o nejakej politickej jednote sa nemôžeme pozitývne vyjadriť. To v značnej miere vplíva na roztriezčenosť o ktorej sa v minulosti nemohlo hovoriť. Nie len politická, ale aj ekonomická situácia v krajine zapríčinila vysťahovanie Slovákov zo Srbska do zahraničia a najmä na Slovensko. Preto by bolo veľmi dobre a určite užitočné pre nás (čo by určite v značnej miere pozastavilo vysťahovanie), aby sa Slovensko, ako krajina našich predkov oveľa väčšej miere pričinilo zakladať svoje firmi v prostrediach obývaných Slovákmi.
  • je ich, žiaľ, mnoho...
  • nezhodi funkcionarov z radov nasej komunity vo vsetkych sferach
  • ...
  • Priala by som si aby nas Slovakov z Vojvodiny na Slovensku nevolali Srby lebo sme my večšy slovaci ako vy na Slovensku a uraža nas to. Taktiež by som si priala aby ste lahšie davali našim slovakom z Vojvodine občianstvo,nezaslužili sme si taku šikanu ako čo doživaju naši vo vlastnom štate Daj bože nech sa mi toto želanie slni.Radi chodim na Slovensko rada Vas mam hoci som niekedy smutna z Vas ale aj tak vas mam rada lebo ste moja krv a krv nie je voda.
  • Umožniť nám aby sme dostali občianstvo Slovenskej republiky na jednoduchší spôsob.
  • Vačšia podpora slovenskym školam.Jazyk sa zachova len tam kde sa všetky predmety vyučuju v slovenčine.
  • Vymenit zakon o statnom obcianstve SR a umoznit byt obcanom SR
  • Zjednoduhšiť postup udelenia pobytov a štátneho občianstva Slovákom žijúcich v zahraničí
  • Podporenie nacionálnej identity, návštevu Slovenska pre deti a mládež.
  • Navštívte anonymne slovenské komunity, bez toho aby vedúci MS vedeli že ste v návšteve, ved vám prostí lud povie svoje sťažnosti.
  • Berte na ohľad, že existuje veľké množstvo schopných ľudí v krajanskej komunite mimo Slovenska. Pri organizácii rôznych podujatí, v ktorých sa USZZ podieľa, by mohli práve oni efektívne robiť, riadiť, radiť, komunikovať či iné veci... lebo majú o tom lepší prehľad, ako niekto zo Slovenska, čo nema predstavu ako to vypadá v zahraničí medzi krajanmi. A hlavne v každom štáte je to ináč! Dobre bolo na programe Krajanskej nedele, kde boli v organizácii krajania z rôznych štátov (Česko, Srbsko, Maďarsko, Rumunsko, CHorvátsko)... a výborne sa spolupracovalo s nimi. Aj program bol na výbornej úrovni. Treba brať ohľad aj na kvalitu predvedenia, hlavne na konečný výsledok, ale aj pocity a dojmy tých ľudí. Oni potom šíria dobré, alebo zlé meno ďalej. Aj tento dotazník je dobrá vec. Aj FB profil :-) pozdravujem...
  • Naša skrytá túžba je aby sa o SLOVÁKOCH v Srbsku na Slovensku vedelo viac, a aby nás ako dolnozemskych Slovákov aj brali, keďže v praxi toto odmietajú prijať a neustále nás nazývajú Srbmi napriek niekoľkonásobným vysvetleniam. Neviem ako si toto mám vysvetliť. Pritom Srbov máme radi sú to úžasní ľudia a nedame na nich, a nemali by sme nič proti tomu keby sme nimi boli, ale nie sme.
  • Viacej investorov zo Slovenska v Srbsku. Základ je aby slováci nemuseli odchádzať z domovine (Srbska) A potom budú mať vôľu aj tancovať vo folklóre, hrať v divadle, písať básne....
  • Viac komunikovať s obyčajnými ľudmi, prekladateľmi a nie iba s politikmi a Národnostnou radou.
  • Žiaľbohu o Slovákoch v Srbsku sa vie veľmi málo.. Keď sa vrátime do rodnej krajine, sme pre obyvateľov cudzincami... Väčšinou sme Srbi nie je Slováci.. Je to veľmi smutné. Sme väčší Slováci v Srbsku..
  • Pomožte neuhasiť obec BačskyPetrovec a podľa počtu Slovákov v nej by mal byť Slovák predseda ,Vplývať a pomáhať vedúcim osobám krajanom
  • Velvislanectvo v Belehrade sa musi stat aktivnim členom a podporovať Slovakov z Boľoviec a Dobanoviec. Na začiatok by sme museli dostať dôjjazične názvy ulic, dopravnych tabuľ aby sa vedelo že tu žijú Slovaci a neskorej treba stimulovat aby bolo viac deti v slovenskej triede/škole. Zaklad je aby sme vedeli ako-tak čítať, písať a nehanbiť sa zhovárať v Slovenčine
  • Integrácia zahraničných Slovákov na Slovensku je veľmi ťažká, málo Slovákov vie že nejaký Slováci v zahraničí vôbec existujú. V poslednej dobe je to trochu lepšie ale pred 10. rokov to bola čistá katastrofa. Tak sú Slováci v Zahraničí označení ako menšina rep. cudzinci a keď prídu na Slovensko tak sú takisto označení ako cudzinci.
  • Vytvoriť Združenie slovenských športovcov, organizovať letné športové hry, v kolektívnych a jednotlivých disciplínach. Umožniť víkendovú výuku slovenčiny tam, kde sú ohrozené komunity.
  • Vratit SlovaikAid program a tym program vzajomnej spoluprace medzi slovenskymi expertmi a odbornikmi z Vojvodiny z roznych oblasti; zlepsit informovanost o aktivitach fondu; posobit na nesulad slovenskej komunity vo Vojvodiny;
  • Politici v slovenskic stranach su podradeni viac osobněu blahu a zneuzivaju sotacije
  • Viacej kontaktov z vašej strany na teréne medzi nami. Stretnutia diskúsie a mapovanie potrieb.
  • Najdôležitejšie je pomôcť krajanom zo zabezpečením dôstojnej životnej úrovne lebo mnohí odchádzajú na Slovensko a hrozí že mnohé komunity zaniknú a snimi aj ich špecifické kultúrne tradície
  • Slabé priame kontakty so spolkami a združeniami v otázke,,čo potrebujete a ako vám môžeme pomôcť,,
  • pretože sa získané práva Slovákov stále okliešťujú, mladí ľudia, Slováci, nevidia tu pre seba a svoje deti perspektívu
  • Podpora z rodnej krajiny je viac než slabá, občania SR, takmer 90% nich ani nevie že existujeme. Nemáme nároky takmer na nič aj keď som na SK už 10r, na úradoch sa chovajú k nám ako k dobytku.. A to som Slovenka aj srdcom aj dušou, od ako viem o sebe zúčastňovala som sa takmer všetkých kultúrnych podujatí vo svojej krajine, a takých ako ja je veľa.. Sme hrdí na svoju národnosť, svoju rodnú reč nedáme za nič a je moc bolestivé že SK nás nepodporuje, respektíve slabo podporuje. Tuším sa nikdy nezbavím pocitu ktorý mi bol vnútený keď som prišla na Sk.. Bolí do dnes a do dnes zažívam takéto podcenovanie takmer všade kde sa ocitnem. Je jedno či je to cudzinecka polícia, škola do ktorej chodí syn, či hocijaký úrad... Smutné a ťažké...
  • Želala by som si,aby predstavitelia Slovenskej republiky,urad pre zahranicnych Slovakov ako aj velvyslanestvo v Srbsku bol viacej venovany tomu obyčajnemu človekovi.Nikdy sa ešte nestalo,že by sa niekto stretol s neakou skupinou obyčajnych ludi,este od čias ked velvyslanec bol pan Mojžita.Pravdu o tom ako sa tu žije aj s akymi problemami zapasime nebudete počut od matici ani od NRSNM.Dakujem
  • Lepšia kontrola dotácií, ktoré odchádzajú krajským inštitúciám a organizáciím, prípadne spolkom. Priama koordinácia niektorých podujatí, prípadne priame vysielanie osôb, koordinátorov, pedagogických, vedeckých pracovníkov medzi krajanské organizácie a inštitúcie, organizovanie workshopov, seminárov, prípadne zabezpečenie takýchto podujatí, predovšetkým keď ide o oblasť vyučovania slovenčiny na školách, úrovne slovenčiny v mnohých oblastiach...
  • Zabranit politizacii lebo nas v Srbsku onedlho nebude. Libuska Lakatosova a jej skupina pracuju iba pre seba a nedovoluju nestranickym slovakom fungovat.
  • Pôsobenie Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku je na katastrofálnej úrovni. Takmer všetci členovia pôsobia systémom aby mali vlastné benefity a aby spĺňali požiadavky vládnucej strany Srbska. Nezastúpajú Slovákov ale politickú stranu.
  • Neviem ako sa n?m d? pomost' v Srbsku, ale pomoc n?m je prepotrebn?, lebo za 50 rokov n?s tam nebude! Radio, tv novin?rov n?m zvadzaju na minimum.....a na celo idu len ludia co sa loj?lni s vladnucou strankou št?tu.....tak vela tratime na kvalite ludi a ideii....
  • Kontrola hlavne Národnostnej Rady a jej pôsobenia
  • Je ich mnoho. Napíšem elektronickou poštou.
  • Nepretržity zaujem štatnych organov SK o život slovenskej diaspory, komunikacia z ich vedeniami s cielom udržby a bohatom spoločenskom živote slovenskej entity na tom (lokalnom) uzemi, zvačšenie finančnych vkladov SK (na poli kultury, vzdelavania, informovania a spolčebskeho života entity), časte informovanie občanov SK (TV, radio, tlačene media, portaly) o živote lovemnslkje diaspory až analyza pldov takych aktivit počas rokovania činitelov SK so štatnymi činitelmi štatu v ktorom žiju prislušnici diaspory a ZAVAZNA UČAST delagatov slovenke diaspori v štatnych delegaciach ich štatov počas takych rokovani (čo zavisi i od postojov neslovenskych činitelov v tych štatoch až zaujmu SK, aby slovensky predstavitelia diapori BOLI ČLENMY DELAGACII tych štatov ked sa problematyka vlapdych i mimovladnych deleagcii i rokovani tyka života a udržby diaspori na štatnom priestore toho, cudzieho, štatu).
  • Dotačný systém USZZ je nedostatočne zameraný na podporu vedy a hodnotného umenia zahraničných Slovákov.
  • Chceme Vám popriať pevného zdravia, Božieho požehnania a držte s nami. Ste nám silnou oporou. Všetko dobré prajeme. Dolnozemci.
  • Urad by7 mohol pomoct Slovakom zo srbska aby dostali pasy SK a nemuseli si zobrat madarske pasy a stat sa Madarmi a su slovaci. Rozmyslite si vazne o tomto. Viem dost Slovakov v Srbsku ktorz maju madarske pasy a cestuju po EU a my ako Slovaci nemozeme dostat pas SK. Rozmyslite si vazne o tomto, aby nas nebolo menej a menej.
Španielsko (2)
  • Voľba poštou vo všetkých voľbách
  • Rada by som dopisala, ze Slovaci v zahranici necakaju na ziadnu dotaciu od Slovenskeho statu, malo by byt samozrejmostou sa starat vlada o ludi ktory sa snazia o zveladenie slovenskej kultury v zahranici. NIe tolko dokumentacie, projektov a nakoniec nepomozu aj jednou ciastkou. Tiez by bolo vhodne napisat presne dovody, ked sa dotacia nezchvali. Oficialny papier, dokument, nie kednoduchy email.
Švajčiarsko (2)
  • Považujem za veľmi dôležité podporovanie rodín v rôznych oblastiach a životných situáciách. Bolo by skvelé, mať nejakú možnosť komplexnej podpory v podobe napr.centra, kde by bola možnosť dostať pomoc psychologickú, sociálnu, právnu a pod.
  • Podpora talentov - vedecký, športový a umelecký smer
Taliansko (8)
  • Obnovenie Generálneho Slovenského Konzulátu v Miláne !!!!!!!!!!!!!!!!
  • K otazke o sledovani TV cez satelit. Rada by som sledovala slovensku televiziu, bohuzial v zahranici to nie je mozne, su zakodovane. Dalej by som uvitala mensiu byrokraciu, napr. pri vybavovani slovenskeho obcianstva pre dieta
  • Musim pochvalit ludi ktory pracuju pre slovensku ambasadu lebo vzdy mi pomohli
  • Kto zostavil ten dotaznik?????Skor by som sa osobne porozpravala so Slovakmi zijucimi v zahranici!Ja zijem 24 rokov v Taliansku a este nikdy som o vyucbe slovenskeho jazyka v Taliansku nepocula.Mala by som kopec otazok napr.Slovenske obcianstvo atd.S pozdravom Adriana Paulinyova tel.cislo 3331319344
  • Uzákonenie dvojitého občianstva.
  • V Taliansku chýba orgán, ktorý by zastrešoval Slovákov a dal im pocit spolupatričnosti, príp. organizoval hodnotné podujatia. Túto funkciu supluje len Honorárny konzulát v Miláne, v rámci svojich možností a len na regionálnej úrovni.
  • Na Vasej stranke www.uszz.sk ohladom Talianska su niektore udalosti fakt spred aspon 4-5 rokov, cize to je zastarale
  • Mam prippmienku ohladom tohto dotazníka : formulacie mnohych otazok spolu s moznostami odpovedí nebola dobra a vhodne spracovaná. Toto ovplyvni negativne vo velkej miere výsledok prieskumu
Ukrajina (2)
  • Aby SR poskytovala viac práv a pomoci právnej , sociálnej, zdravotnickej pre Slovákov žijúcich v zahraniči. Aby zahranični Slováci sa cítili, že Slovensko sa pre nich stara a že na Slovensku sú svoji. Aby existovala nejaka webova stranka, na ktorej by si zahranični Slováci mohli oboznamiť so svojimi právami a dozvedeť sa o legislatívnych novinkách , ktoré sa ich tykajú.
  • Chcem najprv podakovat za takuto moznost vyjadrit svoj nazor. Momentalne som studentkou 5. rocnika na UK, a studujem zurnalistiku. Pochadzam z Uzhorodu, a pracu spolkov a zdruzeni v Zakarpatsku povazujem za velmi dolezitu pre podporu Slovakov zijucich na Ukrajine. Bohuzial s uradmi a vybavenim roznych potvrdeni, ci napriklad preukazov nemam velmi dobre skusenosti. Najma kvoli velmi rozsiahlym cislom potrebnych papierov a potvrdeni. Kedze som momentalne v Bratislave, rada by som sa stretla aj osobne, a mohla by som Vam ponuknut aj nejake dalsie informacie ohladom zivota Slovakov na Ukrajine a v Zakarpatsku, ak by ste mali o tom zaujem samozrejme. Milena Poliakovska milkamiroslavna@gmail.com
USA (22)
  • There should be greater communication and support between ÚSŽZ and Slovak Embassy/Consulate so that employees can assist with answering questions related to ÚSŽZ & Slovak Living Abroad Certificate
  • Z dôvodu jazykovej bariéry Slovákov, ktorí jazyk nemajú alebo ho majú len na základnej úrovni (napríklad ja), môže niekedy existovať prekážka v prepojení so slovenskou kultúrou a národom, ak by váš úrad poskytol viac informácií a obsahu v Angličtina, verím, že by nám to poskytlo neoceniteľný most k slovenskej kultúre, jazyku a národnému povedomiu. Samozrejme je tiež našou zodpovednosťou naučiť sa a zdokonaliť svoje schopnosti v slovenskom jazyku, ale veľa z nás sa cíti trochu beznádejne v skutočnom spojení so Slovenskom a vašou kanceláriou kvôli jazykovej problematike. Tiež sa domnievam, že ak by Slovensko malo získať občianstvo zostupom pre tých, ktorí sú držiteľmi osvedčenia o pobyte Slováka žijúceho v zahraničí alebo s podobnými vlastnosťami, spolu s jazykovou požiadavkou znalosti slovenčiny možno na úroveň A2, bola by to veľmi veľká motivácia. pre členov našej diasporickej komunity, aby podnikli tieto kroky na skutočné zabezpečenie slovenskej jazykovej komunity s myšlienkou, že vynaloženie tohto enormného úsilia na osvojenie / zdokonalenie jazyka povedie k tomu, že si nás Slovensko skutočne uvedomí ako plnohodnotných občanov so schopnosťou žiť, pracovať , investujte a komunikujte so stavom Slovenska so všetkými právami Slováka v plnom rozsahu. Ďakujeme, že ste si našli čas a vyžiadali si tieto stanoviská a zvážili ich.
  • Bol by som rád, keby občianstvo malo pôvod v slovenskej diaspóre s malými jazykovými požiadavkami, pretože je veľmi ťažké sa naučiť tento jazyk tu v Spojených štátoch. Chodil som na veľkú univerzitu (Indiana University) a zriedka máme hodinu slovenského jazyka - iba ak je k dispozícii profesor - čo nie je často. Tým, že som išiel na Slovensko, som sa mohol naučiť jazyk a priniesť so svojou manželkou architektonické schopnosti. Moja sestra, biologička, tiež dúfa v občianstvo podľa zákona o pôvode. Naši prastarí rodičia pochádzali zo Slovenska v roku 1924. Neodovzdal jazyk ďalej môjmu dedovi.
  • Bol by som rád, keby SLA viac podporovala a angažovala sa v slovenskej diaspóre USA na certifikáte SLA a podporovala uskutočniteľnú cestu k slovenskému občianstvu zostupom, ktorá je dostatočne široká na to, aby zahŕňala skvelých starých rodičov.
  • Možnosť slovenského občianstva je veľmi dôležitá pre mnoho ľudí slovenskej diaspóry, ktorí už majú Osvedčenia slováka žijúceho v zahraničí. Cesta za občianstvom by im umožnila lepšie reprezentovať slovenskú kultúru v zahraničí. Niektorí ľudia v slovenskej diaspóre, ktorí už majú Osvedčenia slováka žijúceho v zahraničí, hovoria veľmi dobre po slovensky. Ak už majú osvedčenie a majú dobrú znalosť slovenského jazyka, myslím si, že by mali mať možnosť požiadať o slovenské občianstvo. Občianstvo by potom povzbudilo ľudí k návratu na Slovensko a ak chcú, prispievali by do spoločnosti. Ľudia v slovenskej diaspóre sú veľmi hrdí na to, že sú Slovákmi. Občianstvo by im poskytlo oficiálny spôsob vyjadrenia ich vlastenectva. Pre ľudí v diaspóre, ktorí ešte nehovoria dobre po slovensky, by ich možnosť občianstva motivovala učiť sa po slovensky. Takáto motivácia by potom vytvorila väčšie národné povedomie a podporu slovenskej kultúry v diaspóre. Žiadam vašu kanceláriu, aby ste sa nad touto myšlienkou zamysleli. Ďakujem vám za vašu pozornosť.
  • O USZZ bu viac mohli dat Slovakom vediet aj konzulaty a ambsada. Vela Slovakov nevie o existencii USZZ a urcite by boli radi, keby vedeli, ze takato ustanovizen existuje. Mozno je to chyba aj spolkov, ze nepropaguju USZZ tak, ako by sa malo a mozno vela spolkov o USZZ ani nevie, a tam sa vraciame naspat k tomu, ze zastupitelske urady by mali viac tieto veci propagovat. My v centrach, robime, co mozeme, ale nemame az taky dosah na celu komunitu. Mozno by pomohli aj kostoly, ktore maju pomerne velky vplyv na komunitne dianie.
  • Z dôvodu jazykovej bariéry Slovákov, ktorí jazyk nemajú alebo ho majú len na základnej úrovni (napríklad ja), môže niekedy existovať prekážka spojenia so slovenskou kultúrou a národným povedomím vo vlasti (Slovensko). Ak by vaša kancelária poskytla viac informácií a obsahu v angličtine, domnievam sa, že by to pre nás bolo neoceniteľným mostom k slovenskej kultúre, jazyku a národnému povedomiu. Samozrejme je tiež našou zodpovednosťou naučiť sa a zdokonaliť svoje schopnosti v slovenskom jazyku, ale veľa z nás sa cíti trochu beznádejne v skutočnom spojení so Slovenskom a vašou kanceláriou kvôli jazykovej problematike. Tiež sa domnievam, že ak by Slovensko malo získať občianstvo zostupom pre tých, ktorí sú držiteľmi osvedčenia o pobyte Slováka žijúceho v zahraničí alebo s podobnými vlastnosťami, spolu s jazykovou požiadavkou znalosti slovenčiny možno na úroveň A2, bola by to veľmi veľká motivácia. pre členov našej diasporickej komunity, aby podnikli tieto kroky na skutočné zabezpečenie slovenskej jazykovej komunity s myšlienkou, že vynaloženie tohto enormného úsilia na osvojenie / zdokonalenie jazyka povedie k tomu, že si nás Slovensko skutočne uvedomí ako plnohodnotných občanov so schopnosťou žiť, pracovať , investujte a komunikujte so stavom Slovenska so všetkými právami Slováka v plnom rozsahu. Američanov slovenského pôvodu je viac ako 790 000. Mnohí si myslím, že by chceli mať dvojité občianstvo. Ďakujeme, že ste si našli čas a vyžiadali si tieto stanoviská a zvážili ich.
  • Vytvorenie budgetu na kulturne a networking podujatia pre mimovladne, slovenske organizacie
  • V USA sa zdá, že tieto politiky skôr súvisia s priamou diaspórou než s jej potomkami od roku 1900 do druhej svetovej vojny. Rád by som videl viac interakcie s neskoršou diaspórou, pretože naše organizácie pomaly vymierajú. Viac politík na prilákanie mládeže tejto diaspóry, na zvýšenie jej záujmu o Slovensko a na to, aby nezabudli na to, kto sú a odkiaľ pochádza ich rodina.
  • Rada by som sa podujala na vyskume a vypomoci vasho uradu spolupracovat na projecktu kde by sme mohli poskytnut co najviac informaci pre slovensky obcanov k ich kazdodennemu zivotu v zahranici .
  • X. Mnoho ľudí stále nevie, aký je rozdiel medzi Czecoslovakiou, Českou republikou a Slovenskom. Príspevky Slovákov v USA si veľmi nevážime, a napriek tomu máme sudcu Najvyššieho súdu, ktorého matkou bola Slovenka! Chcel by som zvýšiť povedomie o rozmanitosti európskych príspevkov, ktoré nie sú dostatočne oslavované.
  • Pre slovakov v amerike je to biedne.
  • There are many Slovaks from decent that are looking to get their Slovak citizenship/ dual. We don’t know where to start. In need of support or assistance to obtain documents. I would like to look into opening businesses in Slovakia. And to have my children be fluent in the Slovak language. Both of my parents, and both sets of grand parents were born in Slovakia.
  • Motivácia deti do spoznávania Sk krajiny, zvykov, kultúry a športu. Stretávanie sa slovenských deti cez víkend. Vzdelávacie aktivity a zručnosti ktoré dnešným deťom chýbajú kvôli elektronikám. Ale chýbajú nám priestory kvôli finančným prostriedkam.
  • My family and I would value the opportunity to gain citizenship by way of ancestry. This would be such a special, concrete way to celebrate our identity as Slovaks and have a permanent connection we can pass to our children and descendants.
  • vacsia komunikacia cez socialne media - o aktivitach, povedzme vytvorit fcb skupinu pre Slovakov zijucich v USA
  • Možnosť slovenského občianstva potomkom je pre mnohých ľudí slovenskej diaspóry veľmi dôležitá. Cesta za občianstvom by im umožnila lepšie reprezentovať slovenskú kultúru v zahraničí. Občianstvo by povzbudilo slovenských potomkov k návratu na Slovensko a pomohlo by prispieť k rastu krajiny. Bol by to tiež spôsob, ako preukázať hrdosť na naše dedičstvo, ako vzdelávať obyvateľov, ktorí nie sú Slovákmi, o krajine a jej kultúre a dedičstve a pomôcť tak zviditeľniť Slovensko vo svete. Jazyková požiadavka by tiež pomohla rozšíriť slovenský jazyk do celého sveta. Žiadam vašu kanceláriu, aby ste sa nad touto myšlienkou zamysleli. Ďakujem vám za vašu pozornosť.
  • Castejsie navstevy slovenskych politikov priamo v nasich komunitach by neboli zle, resp. akykolvek pravidelnejsi kontakt, napr. aj cez online media (Zoom Q&A meetingy)...
  • Doteraz som nevedel, ze existujete, az znama mi dnes poslala tento dotaznik. Bolo by dobre zvysit povedomie o vas.
  • Vacsia podpora skol a cirkvi v USA - Chicago
  • NA
  • Zrusenie zamedzenia dvojiteho obvianstva Slovenskom, navratenie je proti americkemu imigracnemu pravu